TASAM Afrika EnstitüsüTASAM Afrika Enstitüsü Afrika’nin tarihî, kültürel, siyasi, iktisadi, sosyolojik ve jeopolitik yapisina yönelik bilimsel arastirmalar, analizler ve degerlendirmeler yaparak karar alicilara, is dünyasina ve akademik çevrelere, dinamik, etkin çözümler ve karar seçenekleri sunar. 

Afrika Enstitüsü, Afrika konusunda uzman akademisyenlerin, arastirma-cilarin ve strateji uzmanlarinin olusturdugu bir inceleme ve arastirma birimi olarak, Türkiye’de bu konuda açilmis ilk ciddi kurumdur.

Türk Asya Stratejik Arastirmalar Merkezi’nin (TASAM) 2004 yili Aralik ayinda olusturdugu Afrika Çalisma Grubu, 01 Mart 2006 tarihinden itibaren Afrika konusundaki çalismalarini Afrika Enstitüsü adi altinda devam ettirmeye baslamistir.

TASAM Afrika Enstitüsü’nün kurulusunun tamamlanmasiyla birlikte Afrika arastirmalari alaninda ciddi bir adim atilmis oldu. Ülkemizde bugüne kadar ihmal edilen Afrika konusundaki ilmî faaliyetlerimiz, bu enstitünün faaliyete geçmesiyle birlikte, yurt içinde oldugu kadar uluslararasi alanda da benzer çalismalar yapan kisilerle ve kuruluslarla isbirligi imkânina kavustu.

TASAM Afrika Enstitüsü’nün amaci; Afrika’daki gelismeleri takip ederek, Türkiye’nin bu kita ülkeleriyle ikili, bölgesel, çok tarafli uluslararasi iliskilerine; tarihî, kültürel, siyasî, iktisadî, sosyolojik ve jeopolitik yapisina yönelik bilimsel incelemeler, arastirmalar, analizler ve degerlendirmeler yaparak karar alicilara, bu kitaya ilgi duyan is dünyasina, akademik çevrelere, dinamik, etkin çözümler ve karar seçenekleri sunmaktir.

 

Afrika Enstitüsü sitesi için Tiklayiniz