Düşünce Kuruluşları Türkiye Diyaloğu (TOD Türkiye)

todturkeyTOD Türkiye ülkemizde ve genis cografyamizda kaydedilen siyasi, sosyo-kültürel ve iktisadi gelismelere dair bölge ülkelerinin düsünce kurulusu temsilcilerini bir araya getirerek bilgi ve fikir alisverisinde bulunarak yorumlar gelistirip stratejik öngörülerini paylasmalarini saglar. 

Konjonktürel gelismeler ve teknolojik ilerlemelerin etkisiyle giderek küresellesen günümüz dünyasinda dogrudan ya da dolayli olarak bir sekilde birbiri ile iletisime girmeyen ülke neredeyse kalmamis durumdadir. Dünya ile birlikte Afrika-Avrasya bölgesi ülkelerinde de siyasi, sosyo-kütürel ve iktisadi anlamda ciddi degisim ve etkilesimler söz konusudur.

Elbette Türkiye’nin; bu küresel ve bölgesel gelismelerin disinda kalmasi beklenemez. Iç ve dis dinamikler ülkemizde de siyasi, sosyo-kütürel ve iktisadi gelismelerin hizli ve yogun sekilde yasanmasina yol açmaktadir. Medeniyetin her katmaninda yasanan bu gelismeler, devletler kadar sivil toplumu da yakindan ilgilendirmektedir.

Karsimiza çikan sorunlari asmak ve yeni açilimlar yakalamak için hadiselere daha genis ve farkli bakis açilari ile çok boyutlu öneriler getirerek, müsterek azami faydalar saglamak adina; bilim ve fikir adamlarinin, analiz ve strateji uzmanlarinin bir araya gelerek ülkemizdeki, bölgemizdeki ve dünyadaki gelismelere dair güncel bilgileri derlemesi, islemesi, ileriye yönelik dinamik, etkin ve gerçekçi diyaloglar gelistirmesi artik bir zorunluluk olmustur.

Özellikle; düsünce kurulusu temsilcilerinin özgün disiplinleri çerçevesinde gerçeklestirilecek toplantilar ile; hem devlet hem de sivil toplum boyutunda, bölgesel ve küresel ölçekte meydana gelen siyasi, sosyo-kültürel ve iktisadi gelismelerin yakindan izlenmesi, sahip olunan bilgilerin paylasilarak birlikte degerlendirilmesi, güncele ve gelecege dair yapici diyaloglar gelistirilmesi mümkün olacaktir. Baska türlü, ne olasi sorunlarin çözümü, ne de karsilasilacak yeni firsatlarin etkin biçimde degerlendirilmesi söz konusu olabilir.

“Düsünce Kuruluslari Türkiye Diyalogu” projesi, böyle bir zorunlu gereksinim kapsaminda Türkiye’nin önde gelen düsünce kuruluslari ile is birligi içerisinde Türk Asya Stratejik Arastirmalar Merkezi (TASAM) tarafindan planlanmistir. Türkiye ve Afrika-Avrasya cografyasindaki ülkelerin seçkin düsünce kuruluslari temsilcileri ile ülke yönetiminde inisiyatif ve yetki sahibi karar alicilara yönelik bu projenin “Baris Medeniyeti”nin insasina ciddi katkilar saglayacagi inancindayiz.