Dünya Türk Forumu

dtfDünyanin dört bir yaninda yasayan Türkleri, Türk Cumhuriyetlerinin vatandaslarini, Türk dünyasinin temsilcilerini ve STK’lari sosyal ve ekonomik konular çerçevesinde bir araya getirerek deneyimlerini paylasmalarini ve müsterek organizasyonlar düzenlemelerini saglar.

Küresellesme, günümüzde ekonomi basta olmak üzere uluslararasi iliskileri, siyasal ve sosyokültürel etkilesimleri geleneksel çizgisinden ayirmakta ve yeni boyutlara tasimaktadir. Süratle uygulamaya konan yeni stratejiler yeni gelismelere neden olmaktadir. Bu gelismelere paralel olarak gelecek için yasamsal öneme sahip projeler üretemeyen ülkeler, küresellesmenin bir aktörü degil ama yalnizca nesnesi olarak kalmaya zorlanmaktadir.

Asya, Avrupa ve Afrika kitalarinin kavsak noktasindaki Türkiye, küresellesmenin etkilerine maruz kalmaktan çok, onu, en azindan etkileyen bir ülke olmalidir. Türkiye, 21. yüzyila girdigimiz bu dönemde geçmisin klasik anlayisini bir tarafa birakarak siyasetçilerine, is adamlarina, akademisyenlerine, sanatçilarina ve yeni yetisen nesillerine dis dünyaya açilmalari konusunda ciddi destek vermek durumundadir. Kuskusuz disa yönelik açilimlarin gerekliligi kadar yurtdisindan da içe dogru bir çekim gücü olusturulmasi kaçinilmaz bir zorunluluktur.

Bu noktada küresellesmeyi ülkemiz açisindan bir risk olmaktan çikarip firsata dönüstürecek en temel imkânlardan biri de Türk Dünyasi’dir. Burada kullanilan “Türk Dünyasi” kavrami, cografi ve kültürel olarak, tüm Türk soylu halklari kapsar ve Orta Asya ve Türkistan kavramlarindan daha genis bir anlami ifade eder. Türk Dünyasi; Orta Asya‘ya ek olarak Türkiye, Avrupa, Kafkasya, Çin ve Rusya Federasyonu içindeki Türki bölgeler ile Türk diasporasini kapsar. Kavram ayni zamanda tüm Türk Cumhuriyetleri ile özerk Türk Cumhuriyetleri ve topluluklarini ifade eder.

Kuskusuz günümüz dünyasinda uluslararasi hukuk ve politikanin kendine özgü kosullari, ekonomik ve politik bir entegrasyon olarak Türk Dünyasi’ni imkansiz kilmaktadir. Ancak bu durum, tüm Türk Cumhuriyetleri, özerk Türk devlet ve topluluklari ile Türk Diasporasi arasinda is birligi temelinde karsilikli iliskilerin gelistirilmesine engel degildir. Türk kültür alani ve dolayisiyla Türk Dünyasi içerisinde etkilesimin artirilmasi; siyasi, ekonomik ve kültürel alanlarda is birliginin gelistirilmesi; problemlere yönelik çözüm önerilerinin gelistirilmesi, küresel ölçekte baris, demokrasi ve istikrarin tesisi konularina katki saglanacaktir.

Bu düsünceden hareketle; dünyanin dört bir yaninda yasayan Türkleri, Türk Dünyasi temsilcilerini ve degisik ülkelerde faaliyet gösteren çesitli Türk sosyal hareket ve sivil inisiyatiflerini sosyal, kültürel ve ekonomik konular çerçevesinde bir araya getirecek bir “Dünya Türk Forumu” (DTF) kurulmasi Türk Asya Stratejik Arastirmalar merkezi (TASAM) tarafindan projelendirilmistir. Dünya Türk Forumu, Türk Dünyasi için bir diyalog zemini ve stratejilerin tartisildigi uluslararasi bir forum islev görecek; Türkleri temsil eden tüm örgütlere ve sosyal hareketlere bir araya gelmeleri, tartismalari, deneyimlerini birbirlerine aktarmalari, eylem takvimleri ve alternatif öneriler gelistirmeleri için ortak bir alan ve zemin olusturacaktir.

Bu çerçevede, 20-22 Ekim 2010 tarihlerinde “Türk Konseyi, Türk Diasporasi ve Sosyoekonomik Is Birligi” ana temali “Dünya Türk Forumu”nun ilki, TASAM tarafindan medeniyetin ve hosgörünün besigi Istanbul’da gerçeklestirilecektir. Forum’a, “Türk Dili Konusan Ülkeler Isbirligi Konseyi” anlasmasina katilan ve katilmayan bagimsiz Türk Devletlerinden resmî ve sivil delegasyonlarla birlikte, tüm dünyadan Türk Diasporasinin düsünce ve kanaat önderlerinin katilimi planlanmakta ve ilk bulusma sonunda sürdürülebilir, saglikli bir kurumsallasma hedeflenmektedir.

Özellikle son 20 yilda bu alandaki olumlu ve olumsuz tecrübelerin kazanimlarini içsellestirerek sürecin basariyla yönetilebilmesi adina duayen isimlerden bir kurul olusturulmus ve bu alanda etkinlik gösteren tüm STK, düsünce kuruluslari ve TASAM’in dört kitada mevcut is birlikleri planlama ve hazirlik sürecine dahil edilmistir.

Süleyman Sensoy
TASAM Baskani